-:-

Dodano: 19 grudnia 2023

„Last Dance” Corotop Gwardii Opole w tym roku

W ostatnim meczu w tym roku Corotop Gwardia Opole pokonała przed własną publicznością Piotrkowianina Piotrków Trybunalski 32:30.

To już koniec grania Corotop Gwardii Opole w ORLEN Superlidze w tym roku. W ostatnim meczu 17. serii opolski zespół pewnie pokonał Piotrkowianina Piotrków Trybunalski 32:30. Po raz kolejny bohaterem gwardzistów został Adam Malcher, który wielokrotnie zatrzymywał piotrkowskich bombardierów.

Zespół Bartosza Jureckiego szybko wypracował sobie kilkubramkową przewagę. Co prawda w 7 minucie na tablicy wyników widniało 4:3, ale od tego momentu, przez 6 kolejnych minut, trafiali tylko gospodarze. Dokładnie byli to Piotr Jędraszczyk, Mateusz Wojdan z rzutu karnego i z gry oraz Roman Chychykalo. Gwardia prowadziła więc na własnym parkiecie 7:4. Po chwili jeszcze zwiększyła swoją przewagę – do czterech trafień.

Świetnie między słupkami gwardzistów spisywał się wspomniany już Malcher. W 17 minucie doświadczony golkiper mógł się pochwalić skutecznością obron na poziomie 42%. Po drugiej stronie kolejne trafienie dla opolan zdobył Fabian Sosna. Jednak był to ostatni celny rzut Gwardii na kolejne 5 minut gry. W nich Malchera pokonali Antoni Doniecki, Kamil Mosiołek i dwukrotnie Piotr Swat. Piotrkowianin doszedł więc miejscowych na dwie bramki – 8:10.

O czas poprosił więc Jurecki, a zaraz po nim Damiana Chmurskiego pokonał Marek Monczka, który chwilę wcześniej pojawił się w grze. Ekipa z Piotrkowa szybko jednak potrafiła rozmontowywać defensywę gwardzistów i zaledwie kilka sekund później Malcher znów wyciągał piłkę z siatki. Celnym rzutem do protokołu wpisał się wówczas Paweł Kowalski. Gwardia prowadziła już tylko 11:10, a w 24 minucie był remis, bo rzut karny pewnie wykorzystał Swat, dla którego była to wówczas już 5 bramka w tym spotkaniu.

W 26 minucie Chmurskiego pokonał Kawka, a przed szansą na dwubramkowe prowadzenie Gwardia stanęła 60 sekund później. Rzutu karnego nie wykorzystał jednak Wojdan, a do siatki opolan trafił ponownie, dobrze znany opolskiej publiczności, Kowalski. Dwie minuty przed końcem pierwszej odsłony był znów remis – 13:13.

Na prowadzenie gospodarzy mógł wyprowadzić Jędraszczyk, ale w kontrataku przegrał on rywalizację z dobrze dysponowanym tuż przed przerwą Chmurskim. W odpowiedzi trafił Doniecki, dzięki czemu Piotrkowianin wyszedł na pierwsze prowadzenie w tym meczu – 14:13. Tę utrzymał do końca pierwszej odsłony.

Po przerwie gospodarze wyszli na parkiet mocno zmobilizowani. Już po 120 sekundach doprowadzili do wyrównania. Celnym rzutem dającym remis popisał się wówczas Daniel Jendryca. Wcześniej Jakub Ałaj, który zastąpił w bramce Malchera, obronił rzut karny rzucany przez Swata. Do 40 minuty gra toczyła się bramka za bramkę, ale ciągle lekką przewagę miał Piotrkowianin. Dopiero wtedy rzucił Wojdan, po chwili powtórzył raz jeszcze, a chwilę później dołożył bramkę także Jędraszczyk. To właśnie trafienie rozgrywającego mocno pobudziło opolską publiczność, której doping zaczął nieść gospodarzy.

Bramkę zdobył Jankowski, chwilę później, w kontrze, trafił też Michał Milewski. Na tablicy wyników widniało więc 25:23 dla zespołu Jureckiego. O zwycięstwie zadecydować miały więc ostatnie minuty. Do 56 gra toczyła się ponownie bramka za bramkę. Liderem opolan znów stał się Jędraszczyk, który albo sam rzucał, albo efektownie obsługiwał swoich kolegów. Po trafieniu byłego gracza Piotrkowianina Gwardia prowadziła 29:26, a po jego skutecznym kontrataku nawet i 30:26.

Dopiero celny rzut z siedmiu metrów najskuteczniejszego gracza Piotrkowa wykonał Swat, czym przełamał kiepską serię swojego zespołu. Wymiana ciosów trwała w najlepsze, bo 30 sekund później znów celnie rzucił Jędraszczyk, a dosłownie ułamek sekund później, także i Doniecki.

Decydowała ostatnia minuta. Jak się rozpoczęła było 31:29. Rzucili Wojdan dla opolan i Jan Stolarski dla piotrkowian. Ostatecznie Gwardia wygrała ostatni mecz w tym roku – 32:30.

Corotop Gwardia Opole – Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 32:30 (13:14)

Gwardia – Adam Malcher, Jakub Ałaj – Piotr Jędraszczyk 7, Mateusz Wojdan 6, Mateusz Jankowski 5, Antoni Łangowski 4, Roman Chychykalo 4, Fabian Sosna 1, Wiktor Kawka 1, Michał Milewski 1, Marek Monczka 1, Janusz Wandzel 1, Daniel Jendryca 1 oraz Paweł Stempin