Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Dodano: 15 kwietnia 2020

Znamy Gladiatorów PGNiG Superligi

Znamy zwycięzców Gladiatorów  2020  PGNiG Superligi.  Zawodnicy i sztab szkoleniowy wybrali najlepszych wśród wszystkich zawodników i trenerów minionego sezonu.  Bezkonkurencyjny okazał się  Szymon  Sićko – lewy rozgrywający  NMC Górnik Zabrze, który wygrał aż w trzech kategoriach!  

Mimo  wcześniejszego  zakończenia rozgrywek, organizatorzy postanowili docenić wysiłek zawodników, którzy  rozegrali 169  meczów,  czyli praktycznie całą rundę zasadniczą   i jak co roku  przyznać  prestiżowe tytuły Gladiatorów.  18-osobowa kapituła  8 kwietnia wybrał a nominowanych w  9  kategoriach.  O tym, kto zdobędzie tytuł Gladiatora ostatecznie zadecydowali zawodnicy i sztaby  szkoleniowe  drużyn PGNiG Superligi.   

Gladiatory 2020 / PGNiG Superliga

Najwięcej – bo aż 4 – nagród przypadło NMC Górnikowi Zabrze. 3 z nich trafiły do  23-letniego  Szymona  Sićko – lewy rozgrywając y zdobył tytuł Zawodnika Sezonu, Bocznego Rozgrywającego Sezonu, a także Odkrycia Sezonu. Dla wypożyczonego z  PGE  VIVE Kielce  Sićki  miniony sezon  był  najlepszy w jego  karierze.  Imponował rzutami z dystansu,  był również jednym z najlepiej asystujących  w  swojej drużynie  (88 asyst). Dobrze zaprezentował się także w reprezentacji Polski podczas tegorocznych Mistrzostw Europy.  W sezonie 2019/2020  zdobył  120  bramek, co dało mu również 2 miejsce w  klasyfikacji najlepszych strzelców  rozgrywek. Natomiast  bezkonkurencyjny okazał się w liczbie rzuconych bramek z 9 metra, z którego  zdobył  aż  77 bramek. To był zdecydowanie sezon Szymona  Sićki!  Ten niesamowity progres  Sićko  zaliczył pod okiem Marcina  Lijewskiego, który  okazał się  Trenerem Sezonu. W tej kategorii panowała największa zgoda wśród głosujących.  Lijewski  zgarnął aż 203 na 280 głosów.  To on był głównym architektem sukcesu Zabrzan, którzy po 5 latach znowu mogą się cieszyć medalem mistrzostw Polski.   

3  nagrody zdobyli mistrzowie Polski – PGE  VIVE  Kielce. Skrzydłowym Sezonu został Blaž  Janc. Janc w tym sezonie potwierdził, że jest nie tylko najlepszym skrzydłowym PGNiG Superlidze, ale i jednym z najlepszych skrzydłowych na świecie. Doskonale gra w obronie, a jeszcze lepiej spisuje się w ataku, to zawodnik, którego w swoim składzie chciałby mieć  każdy trener na świecie.  Szkoda, że w przyszłym sezonie przechodzi do FC Barcelony.  Tytuł Obrońcy sezonu należy do  Romarico  Guillo, obrotowego z Francji, debiutanta w tym  sezonie  PGNiG Superligi. PGE VIVE potrzebowało zawodnika, który szybko zapełniły dziurę w obronie po odejściu Marko Mamicia. Francuski olbrzym świetnie wkomponował się w skomplikowane systemy obronne  Talanta  Dujszebajewa  i był filarem kieleckiej defensywy. Trzeci tytuł Gladiatora sezonu 2019/2020 wywalczył Arkadiusz  Moryto. Skrzydłowy po raz trzeci z rzędu został Królem Strzelców PGNiG Superligi i tym samym zapisał się w historii jako jedyny zawodnik, który tego dokonał w XXI wieku. To ogromny wyczyn  niespełna  23-letniego zawodnika!  Moryto  pokonał bramkarza rywali 127 razy ze skutecznością 78%.  

Dwie  statuetki  trafiły  do  graczy  Orlenu Wisły Płock. Środkowym Rozgrywającym sezonu został  Niko  Mindegia, który w pół roku stał się jedną z kluczowych postaci PGNiG Superligi i wprowadził zupełnie nową jakość na środku rozegrania Orlen Wisły Płock. Nie tylko świetnie dogrywa do kolegów, zaliczył 156 asyst w sezonie, ale i nie bał się wziąć odpowiedzialności na swoje barki. W Świętej Wojnie zdobył decydującą bramkę, dzięki której, Orlen Wisła Płock triumfowała nad PGE VIVE Kielce, pierwszy raz po trzech i pół roku.   

Zwycięzcę w kategorii Wybór Sezonu wskazali kibice. Nominowani do niej zostali zawodnicy, którzy najczęściej wygrywali tytuł Gracza Serii i zdobyli w nim najwięcej głosów. Największym uznanie wśród kibiców cieszy się Michał Daszek, który zdobył ponad 21 tys. głosów! Co ciekawe, Daszek w tym sezonie do gry wrócił dopiero pod koniec stycznia. Rozegrał zaledwie 6 meczów w PGNiG Superlidze, a w tym czasie dwa razy został Graczem Serii, wygrał tytuł Gracza Miesiąca. Pobił absolutny rekord ligi w liczbie rzuconych bramek w jednym meczu, zdobył ich aż  18, a łącznie na swoim koncie zdążył zapisać aż 45 trafień! W tak krótkim okresie udowodnił, że jest jednym z najlepszych polskich piłkarzy ręcznych.   

Po jednej nagrodzie trafia do Zagłębia Lubin  i Azotów-Puławy.  Bramkarzem Sezonu został Marcin  Schodowski  z Zagłębia, który w minionym sezonie zaliczył najwięcej skutecznych interwencji.  Dla 32-latka to był prawdopodobnie najlepszy sezon w karierze. Transfer z Piotrkowianina do Zagłębia Lubin świetnie wpłynął na tego doświadczonego goalkeepera.  Schodowski  nie tylko świetnie bronił rzuty z gry, świetnie sobie radził również z rzutami karnymi broniąc ich aż 18 – to drugi wynik w lidze.   

Kategoria Obrotowy Sezonu była najbardziej zaciętą w tegorocznych Gladiatorach. Tylko  3 głosami, nad  Arciomem  Karaliokiem, zwyciężył w niej Dawid  Dawydzik. To pierwszy sezon  Dawydzika  w Azotach-Puławy. Obrotowy zaskoczył prawie wszystkich swoją dyspozycją w tegorocznych rozgrywkach.  Zrobił ogromny postęp szczególnie w ataku  (79% skuteczności, 76 goli). W tym sezonie zdobył również zaufanie trenera reprezentacji Polski i pojechał na mistrzostwa Europy, gdzie był jednym z najlepiej grających zawodników naszej  kadry.  

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:  

Zawodnik Sezonu:    

Szymon  Sićko  NMC Górnik Zabrze   

Zawodnik Sezonu – Szymon Sićko NMC Górnik Zabrze / PGNiG Superliga

Trener Sezonu:    

Marcin  Lijewski  NMC Górnik Zabrze   

Trener Sezonu – Marcin Lijewski NMC Górnik Zabrze / PGNiG Superliga

Bramkarz Sezonu:  

Marcin Schodowski Zagłębie Lubin    

Bramkarz Sezonu – Marcin Schodowski Zagłębie Lubin/ PGNiG Superliga

Boczny Rozgrywający Sezonu:    

Szymon  Sićko  NMC Górnik Zabrze    

Boczny Rozgrywający Sezonu – Szymon Sićko NMC Górnik Zabrze / PGNiG Superliga

Środkowy Rozgrywający Sezonu:    

Niko  Mindegia  Orlen Wisła Płock    

Środkowy Rozgrywający Sezonu – Niko Mindegia Orlen Wisła Płock / PGNiG Superliga

Obrotowy Sezonu:    

Dawid  Dawydzik  Azoty-Puławy    

Obrotowy Sezonu – Dawid Dawydzik Azoty Puławy / PGNiG Superliga

Skrzydłowy Sezonu:    

Blaž  Janc PGE VIVE Kielce   

Skrzydłowy Sezonu – Blaz Janc PGE VIVE Kielce / PGNiG Superliga

Obrońca Sezonu:    

Romaric  Guillo  PGE VIVE Kielce   

Obrońca Sezonu – Romaric Guillo PGE VIVE Kielce / PGNiG Superliga

Odkrycie Sezonu:    

Szymon  Sićko  NMC Górnik Zabrze   

Odkrycie Sezonu – Szymon Sićko NMC Górnik Zabrze / PGNiG Superliga

Wybór  Sezonu:   

Michał Daszek Orlen Wisła Płock    

Wybór Sezonu – Michał Daszek Orlen Wisła Płock / PGNiG Superliga

Król Strzelców:   

Arkadiusz  Moryto  PGE VIVE Kielce  

Król Strzelców – Arkadiusz Moryto PGE VIVE Kielce / PGNiG Superliga

W skład kapituły tegorocznej edycji weszli:  

Artur  Siódmiak  ekspert telewizyjny ,  Damian  Pechman  tvpsport.pl, Dariusz Faron  Onet.pl,  Iwona Niedźwiedź  ekspert telewizyjny,  Jakub Trzaska  TVP Opole,  Kamil  Kołsut  Rzeczpospolita, Krzysztof  Bandych  nc+ ,  Leszek  Salv a Interia.pl,  Maciej Iwański  TVP Sport, Maciej  Wojs  tvpsport.pl,  Marcin Górczyński  Sportowe Fakty WP,  Marek Skorupski  Handball  Polska,  Michał Matysik  ekspert telewizyjny,  Michał Świrkula  Eleven Sports,  Paweł Kotwica  Polska Press Grupa, Sylwia Michałowska  TVP Sport,  Wojciech Osiński  Przegląd Sportowy,  Wojciech  Staniec  Handball News.  

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: